piątek, 18 stycznia 2013

Jak napisać książkę w rok


Internet, a przynajmniej jego angielskojęzyczne zakątki aż roją się od poradników i metod: jak pisać. Przeglądam, szperam, czytam, dużo chłamu tam jest... Akurat dzisiaj trafiłem na metodę, która pomimo swojej ewidentnej prostoty mnie zainteresowała. Tak jak wskazuje tytuł daje ona wytyczne na napisanie książki w rok. 
Niestety ten schemat przyda się tylko ludziom, którzy mogą nie robić nic oprócz pisania książki.

Metoda Kiser'a:

Uwaga: Każdy miesiąc to w założeniu metody 25 dni pisania.

1 miesiąc: Pierwszy miesiąc służy planowaniu. Zbieraj pomysły, myśl dużo, buduj charaktery i szukaj odkrywczych metod na spapranie im życia. Pomimo, że to jeszcze nie jest pisanie, podejdź do tego poważnie. Po miesiącu powinieneś mieć dosyć szczegółowy i rozbudowany zarys swojej powieści.

2 miesiąc: Pierwszy miesiąc prawdziwego pisania, aczkolwiek tak naprawdę ma na celu wytworzenie u ciebie nawyku przelewania myśli na papier. Postaw sobie cel - 500 słów dziennie, co po 25 dniach da ci łącznie 12 500 tysiąca słów powieści. Oprócz przyzwyczajenia cię do pisania, mała liczba słów zagwarantuje jeszcze jedną rzecz - wysoką jakość napisanego tekstu. To będzie pięćdziesiąt pierwszych słów twojej książki - powinny brzmieć tak, żebyś był z nich naprawdę dumny.

3 - 5 miesiąc: Skoro masz już dobre otwarcie, zwiększ pożądaną liczbę słów do 900 dziennie. Poświęć na pisanie 2-3 godzin, resztę na poprawianie. Nie wszystko musi być idealne, to jest pierwszy szkic powieści i ma prawo mieć duże ilości niedociągnięć.

6 miesiąc: Ponownie zwiększamy liczbę słów, tym razem do 1200 dziennie. Jeśli nie piszesz Biblii, ani Sagi Rodu Budenbrook'ów, powinieneś właśnie kończyć swoją książkę, a konkretnie jej wstępny zarys. 

7 - 9 miesiąc: Najtrudniejsza, ale być może także najważniejsza część metody. Następne trzy miesiące poświęć na poprawianie książki. Ponownie ustal sobie założenia - poprawiaj siedem stron dziennie. Noś je wszędzie ze sobą, nieustannie czytaj i szukaj najlepszych możliwych słów na wyrażenie twojej treści. Pamiętaj, że piszesz Arcydzieło.

10 - 12 miesiąc: Chwal się dużo, odpoczywaj, wciskaj swoją powieść komu się tylko da, do przeczytania. Kup sobie tweedową marynarkę i śmieszny kapelusz, żeby było widać, że jesteś nowelistą. Możesz przejrzeć parę razy swoją książkę, ale pamiętaj, że teraz jesteś przede wszystkim na wakacjach.

Oryginalny artykuł z metodą Kisera.

1 komentarz:

  1. Po napisaniu książki warto pomyśleć o jej samodzielnym wydaniu. Zapraszamy do sprawdzenia naszego portalu www.wydacksiazke.pl. Przetestuj system, w którym możesz samodzielnie zaprojektować i opublikować własną książkę.
    Po więcej informacji na temat self-publishingu zapraszamy na www.blog.wydacksiazke.pl.
    Pozdrawiamy, WydacKsiazke.pl

    OdpowiedzUsuń